Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Jubilerstwo nie upadnie w wyniku obecnego kryzysu
Sławomir Safarzyński
Jubilerstwo nie upadnie w wyniku obecnego kryzysu - to właściwie pewne. Ale równie pewne jest to, że następuje odwrót od tradycyjnego złotnictwa. Między tymi dwoma stwierdzeniami rozciąga się szerokie pole możliwości i pytań.
  Choć przywykliśmy traktować sztukę złotniczą jako stały element naszej cywilizacji, jej pozycja i funkcje już wkrótce mogą ulec radykalnej zmianie. Zdobywana przez lata praktyki przestała być wiedzą dla wtajemniczonych. Staje się stylem życia i metodą spędzania wolnego czasu. Jej mechanizmy będą w znacznie większym niż dotąd stopniu podporządkowane potrzebom rynku i wartościom takim jak ochrona środowiska. Aby docenić, czym może stać się jubilerstwo, musimy najpierw zrozumieć,czym jest teraz. A to nie takie proste.

  Tradycyjne rzemiosło jest stopniowo wypierane przez masową produkcję.
Biżuteria tanieje i przestaje być formą lokaty. Coraz częściej taktujemy ją jako dodatek do ubrania i tracimy zainteresowanie wraz z mijającą modą. Podejście takie jest czysto zdroworozsądkowe. Po co inwestować w kolczyki 500 zł, skoro za rok nie będą już modne? A nawet jeśli będą nią, to pasują tylko do dwóch strojów? Dużo rozsądniej kupić sobie dziesięć par kolczyków, każdą za 20 zł. Czemu nabywać drogi naszyjnik z prawdziwych pereł, skoro sztuczne są łudząco podobne? Oczywiście najtaniej zamówić wszystko na aukcji internetowej lub w internetowych sklepach jubilerskich, których pojawia się w sieci coraz więcej. Zupełnie nowym trendem jest wykonywanie biżuterii samodzielnie. Na rynku mnożą się sklepy, które oferują odpowiednie półfabrykaty. Nawet wielka sieć księgarni Empik stworzyła dział, w którym można nabyć koraliki, druciki, bigle i wszelkiego rodzaju inne elementy.
  Z drugiej strony moda na eko-dodatki rozkręca się w szalonym tempie. Kreatywność projektantów nie zna granic. Powstają przedmioty prezentujące zupełnie nowe podejście do znanych nam materiałów.
  Naszyjniki, kolczyki i bransoletki wykonywane z kapsli stanowią przykład na wykorzystanie
pozornie nieużytecznych rzeczy i ich twórczy recykling.
  Moda na recykling i artystyczna przemiana zużytych plastikowych butelek, metalowych
puszek czy kapsli w ekstrawagancką biżuterię lub inne części garderoby pozwalają projektantom kreatywnie włączyć się w ochronę środowiska naturalnego. To nie pierwsza inicjatywa z ich strony. Wiele znanych firm odzieżowych już od kilku lat projektuje specjalne kolekcje ekologicznej bielizny, ubrań czy dodatków.
  Brazylijska projektantka, Mana Bernades współpracuje z nastolatkami
i studentami w Brazylii. Uczą jak tworzyć biżuterię, w kreatywny sposób stosując w tej dziedzinie recykling. W z pozoru bezużytecznych materiałach dostrzega ona luksus i dzięki temu powstaje niepowtarzalna, ręcznie wykonywana biżuteria z wtórnych materiałów! Tym samym projektantka pokazuje, że ponowne wykorzystanie może dać piorunujący efekt, bez konieczności wydawania potężnych pieniędzy.
  Zaledwie kilka lat temu takie propozycje uznano by za niedorzeczne.

 Jednak żal czasów, kiedy biżuteria była dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Wszystko inne wraz ze zmieniającą się modą niszczało, a prawdziwa biżuteria nabierała uroku; a jeśli się zepsuła naprawiają lub przerabiają na inną, zupełnie nową i oryginalną.
  Czy złotnictwo przystosuje się do nowych warunków? Podstawowa lekcja
płynąca z dziejów historii materialnej głosi, że nic nie trwa wiecznie. Na to osobiście liczę. Po rewolucjach następuje powrót do klasyki. Mam nadzieję, że powrócą czasy, kiedy słowo biżuteria oznaczało dzieło wykonywane przez mistrza złotnictwa. Jeżeli tak się nie stanie, to alternatywą będzie produkcja biżuterii
dla potrzeb recyklingu.
Sławomir Safarzyński
[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
2(8)




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.