Tragiczny zgon sławnego bursztynnika
Od uderzenia łomem w głowę przez nieznanego napastnika przy drzwiach do windy w domu w którym mieszkał od lat, w centrum Petersburga ,zmarł w dniu 28 grudnia 2009 r. mgr inż. chemii i mgr sztuki Aleksander Żurawlow, konserwator zabytków z największych kolekcji artystycznego bursztynnictwa i twórca imponujących dzieł współczesnych, długoletni kierownik zespołu rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole.
|
Ukończył Akademię Rzeźby im. Muchiny w Leningradzie i Leningradzki Instytut Technologiczny. Przez 18 lat kierował zespołem firmy „Restawrator”, realizującym rekonstrukcję wystroju ścian Bursztynowej Komnaty i konserwację zachowanego wyposażenia ruchomego (także zabytków z innych muzeów: Ermitażu i Kremlowskiej Zbrojowni w Moskwie). Prowadził szkołę bursztynników w Kobe w Japonii (1992-1997) i realizował tam przez 6 lat duże obiekty w stylu japońskiej bursztynowej dekoracji wnętrz według własnych projektów. Aranżował artystyczny dział słynnej nowojorskiej wystawy „Bursztyn – okno w przeszłość”. Opublikował liczne referaty z sesji naukowych o bursztynie odbytych w Rosji, Polsce, Niemczech, USA, Japonii, Ukrainie i Litwie. Ostatnio specjalizował się w wielkich kompozycjach malarskich z bursztynu. W galerii na Newskim Prospekcie jest aktualnie wystawiana jego kompozycja RUŚ o wymiarach 250 x 140 cm. Do Muzeum Bursztynu w Gdańsku podarował ikonę z wizerunkiem NMP. Był właścicielem imponującej kolekcji zabytkowych fajek z bursztynu i morskiej pianki. Urodzony na Podlasiu z matki Polki. Sprawny w kooperacji i szczery w przyjaźni. Pani Jelenie Żurawlowej i Jej Córkom serdecznie współczujemy w strasznej i niespodziewanej stracie.
Gabriela i Wiesław Gierłowscy
Aleksander Żurawlow przed kompozycją RUŚ
Od prawej Jelena i Aleksander Żurawlewowie, Wiesław i Gabriela Gierłowscy, Zoja Kostiaszowa, klęczy Sławomir Safarzyński
W gościnie u Saszy Żurawlowa
|