Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Rozwój mimo kryzysu
Warszawskie Targi Złoto Srebro Czas zdają się nie mieć zbyt wielu powodów, by narzekać na kryzys – najbliższa edycja zaskakuje wzrostem liczby wystawców i zamówionej powierzchni wystawienniczej.

Organizatorzy – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych – spodziewają się 280 wystawców z 12 krajów. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak dużego zainteresowania tą imprezą ze strony wystawców zagranicznych – w tym roku w Warszawie pojawi się ich 26 . Polska – jako tzw. „zielona wyspa” na gospodarczej mapie Europy – przyciąga producentów biżuterii z krajów uchodzących za potentatów w tej dziedzinie produkcji, czyli przede wszystkim Włoch, Turcji i Niemiec. Na powierzchni ponad 5000 m2 wystawcy zaprezentują najnowsze kolekcje na jesień i zimę, głównie jednak z myślą o zbliżającym się okresie zakupów świątecznych. Jak pokazały ubiegłe lata, ich oferta jest reprezentatywna i obejmuje wszystkie sektory branży: począwszy od biżuterii złotej, srebrnej, bursztynowej, designerskiej i modowej, poprzez kamienie szlachetne i jubilerskie oraz półprodukty, aż po narzędzia, maszyny, opakowania i elementy ekspozycyjne oraz zegarki.

Do grona wystawców po rocznej przerwie wrócił największy polski producent biżuterii S&A SA. Prezes zarządu Adam Pstrągowski uzasadnił tę decyzję następująco: „Targi Złoto

Srebro Czas mają dobry termin w kalendarzu zaopatrzenia przed świętami, także lokalizacja stolicy jest komfortowa dla odwiedzających targi właścicieli sklepów z Polski. Należy nadmienić, iż sama organizacja imprezy oraz związane z nią wydarzenia wnoszą w całą branżę jubilerską powiew integracji środowiska oraz świeże spojrzenie na stan jubilerstwa w Polsce.”

Na tak silną pozycję w branży jubilerskiej oraz na krajowej i zagranicznej scenie targowej organizatorzy pracowali od dekady, od początku stawiając na promocję nie tylko samej imprezy, ale przede wszystkim jej wystawców. Miniona 10. Edycja była podsumowaniem dotychczasowej działalności, obecna – mobilizuje do określenia celów na najbliższe lata. Wśród nich ważne miejsce zajmują się projekty, które dotychczas się sprawdziły: Bursztynowa Róża, wystawy sztuki złotniczej (w tym roku będzie to prezentacja dorobku Henryka Grunwalda) oraz bursztynu – organizowane od 2001 r. we współpracy z Warszawskimi Zbiorami Bursztynu (tegoroczna odsłona jest zatytułowana „Najstarsze wędrówki bursztynu”). Bursztyn doczekał się w Warszawie bardziej kompleksowej prezentacji i promocji: Złoto Srebro Czas we współpracy z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN i Bursztynowym Portalem amber.com.pl od tego roku rozpoczęły realizację projektu przybliżenia rozwoju i tradycji bursztynniczych środkowej i południowej Polski. Wywiady i artykuły ze zdjęciami będą początkowo publikowane na stronach internetowych partnerów, a po zakończeniu projektu zostaną wydane w formie książkowej. Współczesne oblicze bursztynu przybliży także wystawa „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”, której częścią będzie ekspozycja prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „Nasz bursztyn”.

 

Złoto Srebro Czas obrały kurs na rozwój i dalsze umacnianie swojej pozycji nie tylko jako branżowej imprezy targowej, ale także jako ważnego spotkania kulturalno-towarzyskiego. Jedną z dróg prowadzących do tego celu są konkursy dla złotników i artystów plastyków (Prezentacje), rzemieślników (Złoto i Srebro w Rzemiośle) i producentów (Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób na Targach). Organizatorzy chwalą sobie trwającą nadal współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka

Chopina – targi były w ubiegłym roku partnerem konkursu na pamiątkę związaną z kompozytorem pod hasłem „Chopin – kształt muzyki”. Nagrodzone w nim prace były prezentowane na specjalnych wystawach, m.in. w Salach Redutowych Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz na targach fonograficznych Midem w Cannes.

Artystyczna aura panująca w Galerii Projektantów rokrocznie przyciąga tłumy miłośników talentu polskich plastyków – nie tylko galerie i indywidualnych kupców (targi są bowiem otwarte dla publiczności ostatniego dnia), ale także duże firmy jubilerskie, które właśnie tutaj poszukują nowych pomysłów i inspiracji. „Mam nadzieję, że jak co roku artyści z Galerii Projektantów zaproponują Państwu swoje świeże spojrzenie i nowe kierunki myślenia o biżuterii. Bowiem warszawskie Targi Złoto Srebro Czas są jak zawsze od lat najlepszym miejscem dla tego typu prezentacji” – wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Tomasz Stajszczak zachęca do odwiedzenia zarówno tej wyjątkowej galerii, jak i całych targów.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
3(13)
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.