Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Notowania
Bursztyn
Informacje
Notowania
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Trendy
Wydarzenia
Kursy walut
Ceny metali
Ceny złota
Ceny srebra
Ceny platyny
Ceny palladu
Ceny rodu

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Gorączka złota. Fotografie z albumu polskiego podróżnika z początku XX wieku
PJ
W połowie 1999 r. na aukcji zorganizowanej przez warszawski Dom Aukcyjny Rempex wystawiono do sprzedaży ciekawy, prawie stuletni album z fotografiami. Oferowany album z ceną wywoławczą 5000 złotych nie wzbudził zainteresowania licytujących i nie został sprzedany.
Album jest dokumentacją podróży dookoła świata odbytej przez naszego rodaka Konstantego Podhorskiego w 1902 r. Pomimo tego, że podróż odbyła się niecały wiek temu, trudno do końca ustalić, kim był podróżnik. Problem polega na tym, że na początku XX w. żyło dwóch Konstantych Podhorskich. Obydwaj urodzili się w tym samym 1859 r. i byli ze sobą spokrewnieni (mieli wspólnego pradziadka Uldaryka). Jeden z nich był "głową rodziny Podhorskich, panem na Mikołajówce" (majątek ziemski na południowy wschód od Kijowa). Może to ten Podhorski, lepiej sytuowany od kuzyna, opłynął świat dookoła?


Trasa tej niezwykłej wyprawy wiodła przez trzy kontynenty. Oto jej przebieg w telegraficznym skrócie. Podróżnik wypłynął statkiem z Hawru do Nowego Jorku. Polował w Górach Olimpijskich w stanie Waszyngton, później znalazł się w Kalifornii. Przez Kanadę dotarł do Alaski. Przeprawił się przez Cieśninę Beringa do Azji. Przemierzył Kraj Czukczów, zwiedził Japonię i Koreę. Z Władywostoku koleją transsyberyjską pojechał na zachód. Ostatnie fotografie z wojażu pokazują zamieszki poprzedzające wojnę japońsko-rosyjską w Mandżurii.

Album z fotografiami z podróży ma ozdobną okładkę z laki inkrustowaną macicą perłową. Na kartach ze złoconymi brzegami naklejonych jest 176 archiwalnych zdjęć w odcieniu sepii, ze srebrną patyną czasu. Wśród nich znajduje się portret podróżnika wykonany w San Francisco. Autorem większości fotografii był Konstanty Podhorski, jednak te reprodukowane pochodzą z atelier niejakiego Dobbsa. Podróżnik najprawdopodobniej nabył je w czasie pobytu w Nome na Alasce. Nome jest miastem portowym leżącym u ujścia rzeki Snake do Morza Beringa; jego zabudowa przypominała westernowe osiedla Dzikiego Zachodu. W latach 1898-1899 było świadkiem gorączki złota znanej z powieści i nowel Jacka Londona. Ireneusz Wojczuk

Fotografie:
1. Mycie złota pod Nome w Alasce.
2. Anvil Creek, mycie złota.
3. Najbogatsza mina od 1902 r., tak zwana "Hot Air", w Alasce.
4. Bryła złota znaleziona obok Nome w Anvil Creek (samorodek ważył ponad 3 kg).

Reprodukcje fotografii z albumu wykonał autor


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.