Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Dzieła sztuki złotniczej w gotyckiej baszcie – Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Gabriela Gierłowska
Okres trwania wystawy otwartej 26 października 2009 roku „Bursztynowy Jubileusz Marii i Pawła Fietkiewiczów. Wystawa autorska z okazji 45-lecia twórczości” został w Muzeum Bursztynu w Gdańsku przedłużony do końca kwietnia 2010 roku. Tej ekspozycji dzieł sztuki złotniczej Marii i Pawła Fietkiewiczów, prekursorów indywidualnego traktowania każdej bryłki bursztynu w czasach nam współczesnych, nie można nie zobaczyć, a warto zrobić to po raz kolejny i wybrać się na tę wystawę, aby popodziwiać zgromadzone na niej unikatowe dzieła, które prezentują retrospektywny przegląd ich twórczości.

 „Na pierwszy plan wybija się tu bursztyn, którego wielkie znawstwo i umiłowanie dało dużo bardzo ciekawych rozwiązań artystycznych. Występuje on w prezentowanych pracach nie tylko jako oprawny „kamień” - rzec można dodatek do dzieła złotniczego, ale – i takich prac jest najwięcej – bursztyn stanowi tu samodzielne dzieło sztuki, a przydana mu srebrna oprawa jest tylko drobnym, niejako marginalnym, uzupełnieniem.” Tak pisał o pracach M. i P. Fietkiewiczów Michał Gradowski w roku 1988, moim zdaniem bardzo, bardzo trafnie, także adekwatnie do współczesnej ich prezentacji.
Najpiękniejsze są te prace w których srebro dopełnia bursztyn, wić roślinna powstała z nadtapiania srebra tworzy z nim dzieło kompletne w formie i doskonałe w swym artystycznym i estetycznym przekazie. Bardzo rzadko, tylko wtedy kiedy jest to absolutnie konieczne, srebro styka się, ze „szklistą powierzchnią bursztynu”.
Paweł Fietkiewicz jest autorem metody oprawiania bursztynu, którą Michał Gradowski nazwał roboczo - „nazwijmy ją więc roboczo „techniką zwielokrotnionej cargi” i tak już zostało. Polega ona na „opasywaniu kamienia kilkoma lub kilkunastoma paskami cienkiej blachy, zachodzącymi na siebie i tak precyzyjnie dopasowanymi, że ich zaciśnięcie daje trwałą, a zarazem bardzo ciekawą w wyrazie plastycznym oprawę.” To ciekawe rozwiązanie techniczne nawiązuje do istniejących w złotnictwie tradycji rzetelnego warsztatu i jubilerskiej precyzji, do wzornictwa i pięknych tradycji dawnego artystycznego rzemiosła bursztynniczego.
Uważny obserwator odnajdzie na tej wystawie prace w których zakwestionowany został przez artystów, pokutujący współcześnie stereotyp łączenia bursztynu wyłącznie ze srebrem, a więc dzieła sztuki jubilerskiej w których bursztyn oprawiony został w złoto. Także takie w których autorzy zmierzyli się z przyzwyczajeniami i utrwalonym wyobrażeniem potencjalnego odbiorcy, mającym swe źródło w aspekcie ekonomicznym, łącząc w swoich jubilerskich dziełach złoto ze srebrem.
Przedstawiając na zdjęciach kilka prac autorów z wystawy zachęcam bursztynników do kolejnego, uważnego zapoznania się z dziełami sztuki jubilerskiej Marii i Pawła Fietkiewiczów, z pewnością zaowocuje to nowymi współczesnymi pomysłami wzorniczymi. Bowiem ich prace to jubilerskie dzieła doskonałe w aspektach estetycznych i dekoracyjnych nawiązujące do ponadczasowego kanonu piękna; to wyjątkowy, autorski, artystyczny przekaz.

 

Broszka - bursztyn + złoto                                                         Pierscionek z oliwinami - złoto

Pierścionek  - bursztyn + złoto                                                             Pierścionek

Pierścionek                                                 Pierścionek z drzewkiem - bursztyn + srebro

Pierścionek z różą - złoto + srebro              w wystawowej gablocie

 

Wisiorek z opalem - złoto              Wisior, fragment naszyjnika - złoto + srebro 

 

fot. Gabriela Gierłowska


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
promocyjny