Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Galwanotechnika
Konserwacja
Raporty
Trendy
Technologie
Nauka
Technika
Prezentacje

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Złocenie w ogniu Sławomir Safarzyński
Źródło wiadomości: 1(7)
W dawnych warsztatach złotników powszechnie pokrywano przedmioty srebrne lub miedziane cienką warstewką złota, stosując „złocenie na amalgamat”, zwane także „złoceniem w ogniu”

Współczesna adaptacja dawnej sztuki pozłotniczej Sławomir Safarzyński
Źródło wiadomości: 2(2)
Już w starożytności znane były metody nakładania złota na metale. Stosowano platerowanie, złocenie płatkowe, a przede wszystkim, tzw. złocenie w ogniu popularnie nazywane złoceniem ogniowym.
Technikę złocenia ogniowego doskonalono przez wieki i mimo prostoty samej metody wymagało dobrej znajomości warsztatu pozłotnika i właściwego postępowania na kolejnych etapach złocenia. Ten warsztat okazywał się bardzo trudny do opanowania nawet dla doświadczanych rzemieślników, a z racji trującego działania par rtęci i tajemniczych zgonów w czasie jego wykonywania otoczony był tajemniczością i uznaniem dla mistrzostwa ówczesnych pozłotników.

Z teki konserwatora (10) Trawienie metali
Źródło wiadomości:
Trawienie platyny
Przy naprawianiu wyrobów złotych z elementami platynowymi często jesteśmy zmuszeni do nagrzewania powierzchni do wysokich temperatur. Po tej operacji następują przebarwienia, części platynowe są albo żółte, albo w żółte plamy, których nie daje się usunąć nawet przez szczotkowanie. Takie przedmioty dobrze wysuszone należy włożyć do porcelanowego naczynia ze świeżo przygotowaną wodą królewską. Po pewnym czasie plamy żółte znikną i dopiero wtedy przedmiot należy przeszczotkować i poddać obróbce wykończeniowej.

Z teki konserwatora (11) Barwienie i usuwanie rdzy
Źródło wiadomości:
 Usuwanie rdzy z żeliwa
Zardzewiałe przedmioty wkładamy do nafty na kilka godzin, po czym czyścimy je szczotkami metalowymi oraz polerujemy. Przedmioty te możemy włożyć do stężonego wodnego roztworu wielosiarczku sodowego na kilka godzin i następnie oczyścić szczotkami metalowymi po dokładnym wymyciu ich wodą.

Z teki konserwatora (12) Platynowanie
Źródło wiadomości:
 Warunki eksploatacji roztworów do platynowania elektrochemicznego
Elektrolit Phanhausera, aby dobrze pracował i możliwe było za jego pomocą uzyskanie powłoki zadowalającej jakości, powinien mieć temperaturę 70-90oC przy napięciu na wannie 3-4 V i natężeniu prądu nie przekraczającym 1 A/dm2.

Wszystkich 11, aktualnie od 0 do 5
[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] >>>



Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.